5 nepřátel ve vaší sedačce

25.09.20

Sedačka je místo, kde trávíme hodně času. Relaxujeme na ní, sledujeme televizi, čteme knihy, hrajeme si s dětmi nebo mazlíme se s domácími mazlíčky. Ale víte, co se skrývá ve vaší sedačce? Možná budete překvapeni, kolik neviditelných nepřátel se tam usadilo. V tomto článku vám prozradím 5 nejhorších nepřátel ve vaší sedačce a jak se jich zbavit. A pokud budete potřebovat profesionální čištění sedačky nebo jiného čalounění, rád vám pomohu s mými službami v Praze.

1. Prach

Prach je jedním z nejčastějších nečistot ve vaší sedačce. Prach se tvoří z odumřelých buněk kůže, vláken z oblečení, pylu z rostlin nebo znečištění z venku. Prach se usazuje na povrchu i uvnitř sedačky a může způsobovat alergie, astma nebo podráždění očí a nosu. Prach také snižuje kvalitu vzduchu v místnosti a způsobuje šedivý nádech na barvě sedačky.

Jak se zbavit prachu? Pravidelně vysávejte sedačku pomocí speciální hubice pro čalounění. Použijte vysavač s HEPA filtrem, který zachytí i ty nejmenší částice prachu. Pokud je to možné, vyklepejte polštáře a přehozy venku. Alespoň jednou ročně si nechte vyčistit sedačku hloubkově pomocí mokré metody.

2. Roztoči

Roztoči jsou mikroskopičtí tvoři, kteří žijí v prachu a živí se odumřelými buňkami kůže. Roztoči jsou neškodní, ale jejich trus a tělní části jsou silnými alergeny. Roztoči mohou vyvolat alergické reakce jako kýchání, kašel, svědění očí nebo ekzém. Roztoče také mohou zhoršit astma nebo jiné respirační problémy.

Jak se zbavit roztočů? Roztoči milují vlhkost a teplo, takže udržujte vzduch v místnosti suchý a chladný. Použijte odvlhčovač nebo klimatizaci. Pravidelně vysávejte sedačku a používejte antialergické potahy na polštáře a matrace.

3. Plíseň a kvasinky

Plíseň a kvasinky jsou houby, které se tvoří na vlhkých a tmavých místech. Plíseň a kvasinky mohou být způsobeny zvýšenou vlhkostí v místnosti, prosakováním vody, potem, zvířecí močí nebo jinými tekutinami. Plíseň a kvasinky mohou způsobovat nepříjemný zápach, skvrny na sedačce nebo zdravotní problémy. Plíseň a kvasinky mohou vyvolat alergie, astma, podráždění očí, nosu a krku, bolesti hlavy nebo plísňové infekce.

Jak se zbavit plísně a kvasinek? Pokud zjistíte plíseň nebo kvasinky na sedačce, okamžitě ji ošetřete čisticím prostředkem na bázi octa, peroxidu vodíku nebo alkoholu. Pokud je plíseň nebo kvasinka hluboko uvnitř sedačky, musíte ji nechat vyčistit profesionálně. Udržujte vzduch v místnosti suchý a větraný. Použijte odvlhčovač nebo klimatizaci. Pokud je to možné, vystavte sedačku slunečnímu světlu, které zabije houby.

4. Bakterie a viry

Bakterie a viry jsou mikroorganismy, které se mohou dostat na sedačku z různých zdrojů. Bakterie a viry mohou být přenášeny lidským nebo zvířecím kontaktem, kašlem, kýcháním, potem, slinami, krví nebo jinými tělními tekutinami. Bakterie a viry mohou způsobovat infekce, jako je nachlazení, chřipka, angína, zánět močových cest nebo salmonelóza. Bakterie a viry se mohou snadno šířit mezi lidmi nebo zvířaty.

Jak se zbavit bakterií a virů? Bakterie a viry se dají zabít dezinfekcí. Použijte čisticí prostředek s antibakteriálním účinkem nebo domácí prostředek na bázi octa nebo citronové šťávy. Pokud je to možné, použijte páru, která zahubí bakterie a viry teplem. Čištění alespoň jednou ročně, zajistí minimální riziko, že se ve vašem čalounění bakterie a viry přemnoží.

5. Zvířecí chlupy a pachy

Zvířecí chlupy a pachy jsou dalšími nepřáteli ve vaší sedačce. Pokud máte domácího mazlíčka, víte, jak snadno se jeho chlupy dostanou na sedačku i na vaše oblečení. Zvířecí chlupy mohou být alergeny pro některé lidi nebo způsobovat podráždění pokožky. Zvířecí pachy mohou být nepříjemné pro vás i pro vaše návštěvy. Zvířecí pachy mohou také lákat další zvířata do vaší sedačky, jako jsou blechy, klíšťata nebo myši.

Jak se zbavit zvířecích chlupů a pachů? Pravidelně kartáčujte a koupejte svého mazlíčka, aby jste snížili jeho línání a zápach. Použijte speciální kartáče nebo lepící válečky na odstraňování chlupů ze sedačky i z vašeho oblečení. Použijte čisticí prostředek s osvěžovačem vzduchu nebo domácí prostředek na bázi octa či sody bikarbony na neutralizaci pachů. Jednou za čas si nechte vyčistit sedačku hloubkově pomocí mokré metody, která odstraní i ty nejhlubší nečistoty a pachy.

Závěr

Ve vaší sedačce se může skrývat spousta nepřátel, kteří ohrožují vaše zdraví a pohodu. Prach, roztoče, plíseň, kvasinky, bakterie, viry, zvířecí chlupy a pachy jsou jen některé z nich. Pokud chcete udržet vaši sedačku čistou a bezpečnou, je potřeba ji pravidelně čistit a udržovat. Vysávejte ji, odstraňujte skvrny, dezinfikujte ji a vystavujte ji slunečnímu světlu. Alespoň jednou ročně si nechte vyčistit sedačku profesionálně pomocí mokré metody.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram